Vaata, mis muutus 2022. aastal vanemahüvitise ja lapsepuhkuse süsteemis

Vanemahüvitise ja lapsepuhkuse süsteemis on alates 1. aprill 2022 jõustunud mitmed muudatused, mille eesmärgiks on muuta lapsi kasvatava pere elu lihtsamaks ja paindlikumaks.

Varasemalt kehtis perepõhine kord, mille alusel mõlemal vanemal oli kokku kasutamiseks 3 või 6 päeva puhkust aastas sõltuvalt lapse vanusest. Kasutamata puhkusepäevad aegusid kalendriaasta lõpus. Uue, lapsepõhise süsteemi kohaselt on mõlemal vanemal isiklik lapsepuhkuse arvestuse süsteem.

Edaspidi on mõlemal vanemal oma individuaalne lapsepuhkus 10 päeva lapse kohta kuni lapse 14-aastaseks saamiseni. See annab vanematele lapsepuhkuste kasutamisel rohkem paindlikkust ja võimaldab arvestada individuaalseid vajadusi – kummalgi vanemal on 1. aprillist oma puhkepäevad, mida teisest vanemast sõltumatult kasutada. Nii saavad vanemad võimaluse planeerida lapsepuhkuse päevi ka koos samal ajal.

Oluline on tähele panna, et enam ei aegu lapsepuhkuse päevad, vaid kehtivad lapse 14-aastaseks saamise kalendriaasta lõpuni. Vanematel on võimalik valida, millal võiks lapsepuhkuse päevi kõige rohkem vaja minna ning neid 14 aasta peale ajatada – kasutada näiteks siis, kui laps läheb lasteaeda või kooli ning võib vajada rohkem vanema tuge.

Lisaks on muutunud ka vanemahüvitise kuupõhine arvestus. Varasemalt maksti igal kuul hüvitist täpselt samas summas. Alates 1. aprillist makstakse vanemahüvitist päevamäära järgi. Hüvitise saaja jaoks tähendab muudatus seda, et erineval kuudel vanemahüvitise summa mõnevõrra erineb, sõltuvalt päevade arvust kuus.

Lapsevanemate puhkusepäevade kasutamine on samuti lihtsamaks muudetud. Kõik vanemahüvitised ja lapsepuhkused on nüüd koondunud ühte kohta. Kui senini oli lapsevanemal hüvitiste teemal vaja suhelda nii haigekassa kui ka sotsiaalkindlustusametiga, siis 1. aprillist koondub kogu lapse eest makstavate riiklike hüvitiste süsteem sotsiaalkindlustusametisse.

Rohkem infot kehtima hakanud muudatustest on leitav Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt sotsiaalkindlustusamet.ee.


Foto: Alexander Dummer

Värsked uudised Sinu postkastis!

Hoiame Sind Arveteenus.ee oluliste uudistega alati kursis.

Teised meist

Minu lemmik osa teie teenusest on kalkulaator, see on mugav ja ka õpetlik tööriist selle osas, kuhu lähevad maksud. Algaja ei pruugi üldse täpselt aru saada, kuhu ja miks osa tema teenitud rahast läheb. Töötasu saabub ka kiirelt, mis on väga meeldiv.
Helen Rectangles Helen  
Kasutasin Arveteenuse lehte eksperdi konsultatsiooni arveldamiseks ja kõik sujus ladusalt. Arve tuli meili peale, maksin selle ära ja firma ei pidanud rohkem töö tegijaga seoses ühtegi dokumenti tegema. Lisaväärtust pakkuv teenus.
Hannes Rectangles Hannes Hannobalt OÜ (torutööd)
Väga huvitav teenus mille kasutamine alguses tundus ebaloomulik, et eraisikuna saan oma teenuse eest arve teha ettevõttele. Telliti puhastusteenuseid mida tegin peale oma põhitööd. Töö Tellija ise soovitas meil kasutada arveteenust, et tema saaks kuludokumendi firmale ning suunas kasutama arveteenust. Arve koostamine oli lihtne aga kalkulaatorisse õige hinna sisestamine vajas natuke aega. Raha kanti minu kontole järgmisel päeval. Kindlasti kasutan teenust veel.
Andres Kuusk Rectangles Andres Kuusk andres.kuuk@gmail.com
Arveteenust kasutasin, et proovida teenuse kiirust ja kvaliteeti. Teostasin eraisikuna sadulsepa töid ettevõttele, kes soovis kuluarvet. Raha liikus väga kiiresti, kuna tellija kellele teenust osutasin tasus samal päeval arve Arveteenus.ee kontole. Teenuse teeb läbipaistvaks selge ülevaade, kuhu ja kellele mis tasud makstakse. Ideaalne teenus lisatööde tegemiseks või põhitöö tegemiseks, kus arveldamine selge. Meie töötajad soovivad tihti teha ületunde ja teenida palga lisa. Smartservice OÜ siseselt kaalume kasutada tükitööde eest arveldamist ja ületundide maksmisel antud lahendust.
Martin Kaadu Rectangles Martin Kaadu martin@smartservice.ee
Minu jaoks on Arveteenus hetkel ideaalne lahendus, kuna ettevõtet ei ole mul mõtet teha praeguste väikeste käivete tõttu. Arveteenus.ee säästab tohutult minu aega, kuna ei pea ise midagi deklareerima, kuid samas süda on rahul, sest Arveteenuse meeskond teeb seda ise minu eest. Lisaks laekub töötasu alati kiirelt ja mugavalt. Olen sellega väga rahul," Isabel Agnes Lukk, IAL Studio asutaja
Isabel Agnes Lukk, IAL Studio asutaja Rectangles Isabel Agnes Lukk, IAL Studio asutaja isabel@ialstudio.com

Esita arve

Meie kaudu saad esitada tellijale päris arve. Aus töö väärib ausat tasu - pole tähtis, kas oled vabakutseline, kergettevõtja või tööampsaja.

Esita arve

Tööandjale

Arveteenus.ee pakub lihtsat lahendust tööampsu tegijale töötasu maksmiseks. Kui töövõtja esitab Arveteenus.ee kaudu arve, tasub teie ettevõte töö eest ühe maksega.

Loe lähemalt