Ettevõtluskonto vs kergettevõtlus: mis on nende kahe vahe?

Ettevõtlusega tegelemiseks on viimastel aastatel tekkinud uusi võimalusi. Selle asemel, et luua äriühing või registreerida end füüsilisest isikust ettevõtjaks ehk FIEks – kaks kõige populaarsemat ettevõtluse vormi – on juba mõnda aega võimalik kasutada LHV pakutavat ettevõtluskontot ning mõnevõrra uudsema lahendusena kergettevõtlust. Kergettevõtlus on lühiajaliste tööde tegemine kasutades vahendajat töö tellija ja töö tegija vahel, et kindlustada asjaajamise korrektsus.

Ettevõtluskonto teenust tohib pakkuda Eestis vaid krediidiasutus ja Eestis tegutsevatest pankadest on selline teenus vaid LHV portfellis. Ettevõtluskonto on eraisikule mõeldud bürokraatiavaba ja soodne võimalus tegutseda ettevõtjana, muretsemata raamatupidamisaruannete, igakuiste maksudeklaratsioonide ja maksude tasumise pärast – see kõik käib ettevõtluskonto kannete alusel automaatselt.

Arveteenus.ee võimaldab muretut kergettevõtjaks olemist sarnaselt LHV investeerimiskontole, korraldades töö tegija eest kogu raamatupidamisliku poole. Lisaks kergendab Arveteenus.ee kergettevõtja töö tellija poolset töökoormust.

LHV on märkinud, et ettevõtluskonto sobib kõige paremini siis, kui üks eraisik tasub teisele eraisikule tema osutatud teenuse või kauba eest. Olgu märgitud, et ettevõtluskonto omanik saab teenuseid osutada ja kaupu müüa nii eraisikutele kui ka äriühingutele, kuid ettevõtluskonto kaudu äriühingule teenust pakkudes tekib äriühingul täiendav tulumaksukohustus määras 20/80, mis teeb äriühingule tehingu maksumuse võrdseks tavapärase töösuhte maksukoormusega.

Kergettevõtluse ja Arveteenus.ee juures ei ole oluline, kes on teenuse saaja või kauba ostja –nii eraisik kui ettevõte saab samamoodi ühe, tasumisele kuuluva arve. See teeb mugavaks eelkõige teenuse osutamise just juriidilistele isikutele, kes saavad mugavalt arvet kui raamatupidamislikku dokumenti käsitleda oma arvepidamises. Ettevõtluskonto omanik arveid väljastada ei saa. Sel juhul on töö tellija ostuarveks pangakonto väljavõte või kassa väljaminekuorder.

Täiendavalt peaks tähele panema, et töötuna arvelolek lõpeb LHV ettevõtluskonto loomisega ehk ettevõtluskonto avamine on võrdsustatud töötamise algusega. Kergettevõtluse raames on võimalik teostada tööampse ehk lühiajalist tööd kuni 8 päeva kuus summas korraga või üksikute tööampsudega kuni 40% kuutasu miinimummäärast, mis aastal 2023 on 725 eurot.

Ettevõtluskonto omanikul on õigus ravikindlustusele, kuid seda juhul, kui igakuiselt laekub ettevõtluskontole tulu vähemalt summas 1606 eurot, mil maksmisele kuulub sotsiaalmaksu miinimummäär 215,82 eurot saadud tulust. Arveteenus.ee kaudu on vajalik kergettevõtjal töötada ehk arveid esitada summas 960 eurot ning sarnaselt ettevõtluskontole tekib ravikindlustus järgmise TSD deklareerimise järgsel päeval ehk päev pärast kuu 10. kuupäeva.

Kokkuvõtvalt on LHV ettevõtluskonto hea lahendus neile, kes pakuvad teenuseid või müüvad tooteid eraisikutele ning kelle jaoks ravikindlustuse teke ei ole prioriteetne. Arveteenus.ee pakub rohkem paindlikkust töö tegemiseks töötuna arveloleku ajal ning võimaldab juriidilisest isikust töö tellijale mugavamat asjaajamist. LHV ettevõtluskonto kohta on rohkem informatsiooni leitav LHV kodulehel lhv.ee ning kergettevõtluse kohta leiab rohkem infot Arveteenus.ee kodulehelt arveteenus.ee

Foto: Vlada Karpovich

Värsked uudised Sinu postkastis!

Hoiame Sind Arveteenus.ee oluliste uudistega alati kursis.

Teised meist

Minu lemmik osa teie teenusest on kalkulaator, see on mugav ja ka õpetlik tööriist selle osas, kuhu lähevad maksud. Algaja ei pruugi üldse täpselt aru saada, kuhu ja miks osa tema teenitud rahast läheb. Töötasu saabub ka kiirelt, mis on väga meeldiv.
Helen Rectangles Helen  
Kasutasin Arveteenuse lehte eksperdi konsultatsiooni arveldamiseks ja kõik sujus ladusalt. Arve tuli meili peale, maksin selle ära ja firma ei pidanud rohkem töö tegijaga seoses ühtegi dokumenti tegema. Lisaväärtust pakkuv teenus.
Hannes Rectangles Hannes Hannobalt OÜ (torutööd)
Väga huvitav teenus mille kasutamine alguses tundus ebaloomulik, et eraisikuna saan oma teenuse eest arve teha ettevõttele. Telliti puhastusteenuseid mida tegin peale oma põhitööd. Töö Tellija ise soovitas meil kasutada arveteenust, et tema saaks kuludokumendi firmale ning suunas kasutama arveteenust. Arve koostamine oli lihtne aga kalkulaatorisse õige hinna sisestamine vajas natuke aega. Raha kanti minu kontole järgmisel päeval. Kindlasti kasutan teenust veel.
Andres Kuusk Rectangles Andres Kuusk andres.kuuk@gmail.com
Arveteenust kasutasin, et proovida teenuse kiirust ja kvaliteeti. Teostasin eraisikuna sadulsepa töid ettevõttele, kes soovis kuluarvet. Raha liikus väga kiiresti, kuna tellija kellele teenust osutasin tasus samal päeval arve Arveteenus.ee kontole. Teenuse teeb läbipaistvaks selge ülevaade, kuhu ja kellele mis tasud makstakse. Ideaalne teenus lisatööde tegemiseks või põhitöö tegemiseks, kus arveldamine selge. Meie töötajad soovivad tihti teha ületunde ja teenida palga lisa. Smartservice OÜ siseselt kaalume kasutada tükitööde eest arveldamist ja ületundide maksmisel antud lahendust.
Martin Kaadu Rectangles Martin Kaadu martin@smartservice.ee
Olen põhi kohaga tööl Technopolis Ülemiste. Oskan erinevaid puusepa, aia ja tänavakivi paigalduse töid mida olen oma aias alati ise teinud. Eelmine nädal palus abi naabrimees, aitasin naabrimehel paigaldada tänavakivid maja ette kuhu on ka tema ettevõte registreeritud töökohana. Seega tahtis mulle tasu maksta ülekandega ettevõtte arvelt ning otsustasime kasutada arveteenuse lahendust. Mina väga rahul, sain aitamise eest raha ja naabrimehel kivid pandud ja temal olemas kuluarve tehtud tööde eest ettevõttele nii et kõik maksud makstud. Arve esitamisel pidi natuke jälgima summasid mida arvele sisestada, et minu teenitud tasu oleks täpne. Vormistamine võttis aega 5 minutit. Super lahendus!
Raivo Terve Rectangles Raivo Terve raivoterve@hotmail.com

Esita arve

Meie kaudu saad esitada tellijale päris arve. Aus töö väärib ausat tasu - pole tähtis, kas oled vabakutseline, kergettevõtja või tööampsaja.

Esita arve

Töö tellijale

Arveteenus.ee pakub lihtsat lahendust tööampsu tegijale tasu maksmiseks. Kui töö tegija esitab Arveteenus.ee kaudu arve, tasub teie ettevõte töö eest ühe maksega.

Loe lähemalt