Kuidas koostada arvet? Siit leiad arvete koostamise A ja O

Esiteks, mis on üldse arve? Arve on dokument, mis kinnitab majandustehingu toimumist – kauba müümist või teenuse osutamist. Raamatupidamiskohuslased (ettevõtted ja FIEd) on kohustatud dokumenteerima oma tehinguid ning seega väljastama ka arveid. Samuti on oluline juriidilistele isikutele arvete saamine tõendamaks enda ostude sooritamist. Arve tuleb väljastada kauba võõrandamise või teenuse osutamise korral seitsme kalendripäeva jooksul alates päevast, mil kaup ostjale lähetati või kättesaadavaks tehti või teenust osutati.

Arvel peavad olema kajastatud järgmised andmed:

1) dokumendi nimetus ja number;
2) koostamise kuupäev;
3) tehingu majanduslik sisu;
4) tehingu arvnäitajad (kogus, hind, summa);
5) tehingu osapoolte nimed;
6) tehingu osapoolte asu- või elukoha aadressid;

Raamatupidamiskohuslane peab arvele lisaks märkima:

7) majandustehingut kirjendavat raamatupidamiskohustuslast esindava isiku allkirja (allkirjad), mis kinnitab (kinnitavad) majandustehingu toimumist;
8) vastava raamatupidamiskirjendi järjekorranumbri.

Ettevõte ja FIE on kohustatud registreerima end käibemaksukohuslaseks alates käibe 40 000 euro piiri ületamisest alates kalendriaasta algusest. Kui juriidiline isik ei ole käibemaksukohuslane, ei tohi ta arvetele lisada käibemaksu sõltumata sellest, kas arve saaja on käibemaksukohuslane või mitte. 

Käibemaksukohuslane peab arvele lisaks eelnevale märkima juurde:

1) Enda maksukohuslasena registreerimise numbri;
2) arve saaja maksukohustuslasena registreerimise numbri, kui tal on maksukohustus kauba soetamisel või teenuse saamisel;
3) teenuse või kauba hinna ilma käibemaksuta, käibemaksu ning hinna koos käibemaksuga.

Arvetele võib lisada ka viitenumbri, mis võimaldab arve väljastajal makseid automaatselt töödelda. Kasutades makse tegemisel viitenumbrit, lihtsustub arve koostaja töökoormus ning makse tegijal tekib kindlustunne, et teostatud makse on kindlasti seotud makstud arvega. Seega tasub maksete tegemisel viitenumbri sisestamisel eriti hoolas olla. Viitenumbri puudumisel või vigase viitenumbri sisestamisel on vajalik arve väljastajal arve ja klient käsitsi kokku viia, mis võib olla keeruline pigem suurtes ettevõtetes, kus töömaht on niigi suurem. Viitenumbri saab ise genereerida kasutades, nt Eesti Pangaliidu viitenumbri kalkulaatorit.

Mis asi on aga e-arve? Riigiasutuste eeskujul on paljud Eesti ettevõtted hakanud kasutama e-arveid. E-arve on arve, mida arve saaja programm suudab ise lugeda ehk teisisõnu on e-arved masinloetavad arved. Alates  1. juulist 2019 saab avalikult sektorile saata arveid vaid e-arvetena. Tasub märkida, et üldiselt esitatakse arved arvutis PDF formaadis, mis aga ei muuda veel arvet e-arveks. E-arvete väljastamiseks on juriidilisel isikul vajalik e-arvete vastuvõtmise võimekus ehk vastavat tarkvara.

Arveteenus.ee teenuseid kasutades on korrektne arve mall kasutajale juba ette valmis koostatud ning võib kindel olla, et arve saajal on olemas kõik vajalik informatsioon toimunud tehingu kohta. Lisaks saab töö tellija vajadusel arved e-arvetena.

Värsked uudised Sinu postkastis!

Hoiame Sind Arveteenus.ee oluliste uudistega alati kursis.

Teised meist

Minu lemmik osa teie teenusest on kalkulaator, see on mugav ja ka õpetlik tööriist selle osas, kuhu lähevad maksud. Algaja ei pruugi üldse täpselt aru saada, kuhu ja miks osa tema teenitud rahast läheb. Töötasu saabub ka kiirelt, mis on väga meeldiv.
Helen Rectangles Helen  
Kasutasin Arveteenuse lehte eksperdi konsultatsiooni arveldamiseks ja kõik sujus ladusalt. Arve tuli meili peale, maksin selle ära ja firma ei pidanud rohkem töö tegijaga seoses ühtegi dokumenti tegema. Lisaväärtust pakkuv teenus.
Hannes Rectangles Hannes Hannobalt OÜ (torutööd)
Väga huvitav teenus mille kasutamine alguses tundus ebaloomulik, et eraisikuna saan oma teenuse eest arve teha ettevõttele. Telliti puhastusteenuseid mida tegin peale oma põhitööd. Töö Tellija ise soovitas meil kasutada arveteenust, et tema saaks kuludokumendi firmale ning suunas kasutama arveteenust. Arve koostamine oli lihtne aga kalkulaatorisse õige hinna sisestamine vajas natuke aega. Raha kanti minu kontole järgmisel päeval. Kindlasti kasutan teenust veel.
Andres Kuusk Rectangles Andres Kuusk andres.kuuk@gmail.com
Arveteenust kasutasin, et proovida teenuse kiirust ja kvaliteeti. Teostasin eraisikuna sadulsepa töid ettevõttele, kes soovis kuluarvet. Raha liikus väga kiiresti, kuna tellija kellele teenust osutasin tasus samal päeval arve Arveteenus.ee kontole. Teenuse teeb läbipaistvaks selge ülevaade, kuhu ja kellele mis tasud makstakse. Ideaalne teenus lisatööde tegemiseks või põhitöö tegemiseks, kus arveldamine selge. Meie töötajad soovivad tihti teha ületunde ja teenida palga lisa. Smartservice OÜ siseselt kaalume kasutada tükitööde eest arveldamist ja ületundide maksmisel antud lahendust.
Martin Kaadu Rectangles Martin Kaadu martin@smartservice.ee
Olen põhi kohaga tööl Technopolis Ülemiste. Oskan erinevaid puusepa, aia ja tänavakivi paigalduse töid mida olen oma aias alati ise teinud. Eelmine nädal palus abi naabrimees, aitasin naabrimehel paigaldada tänavakivid maja ette kuhu on ka tema ettevõte registreeritud töökohana. Seega tahtis mulle tasu maksta ülekandega ettevõtte arvelt ning otsustasime kasutada arveteenuse lahendust. Mina väga rahul, sain aitamise eest raha ja naabrimehel kivid pandud ja temal olemas kuluarve tehtud tööde eest ettevõttele nii et kõik maksud makstud. Arve esitamisel pidi natuke jälgima summasid mida arvele sisestada, et minu teenitud tasu oleks täpne. Vormistamine võttis aega 5 minutit. Super lahendus!
Raivo Terve Rectangles Raivo Terve raivoterve@hotmail.com

Esita arve

Meie kaudu saad esitada tellijale päris arve. Aus töö väärib ausat tasu - pole tähtis, kas oled vabakutseline, kergettevõtja või tööampsaja.

Esita arve

Töö tellijale

Arveteenus.ee pakub lihtsat lahendust tööampsu tegijale tasu maksmiseks. Kui töö tegija esitab Arveteenus.ee kaudu arve, tasub teie ettevõte töö eest ühe maksega.

Loe lähemalt