Maksuvaba tulu kui isiku maksusoodustus

Maksuvaba tulu arvestamine on üks füüsilisele isikule võimalikest maksusoodustustest. Kõikidele tuludele rakendub üldine maksuvaba tulu määr kuni 6000 eurot aastas ehk kuni 500 eurot kuus.

Tulude hulka arvestatakse töötasu, tulumaksuga maksustatav tulu (sh välismaalt saadud tulu), pension, vanemahüvitis, kahjuhüvitis, puhkusetasu, haigushüvitis, sünnitushüvitis jne. Aastatuluna  ei arvestata maksuvabastusi (nt eluaseme või isiklikus tarbimises oleva vallasasja müük), mida füüsilise isiku tuludeklaratsioonis ei deklareerita ning maksuvabasid kohustusliku kogumispensioni (II samba) ja täiendava kogumispensioni (III samba) väljamakseid.

Maksuvaba tulu arvestamisel võetakse arvesse isiku kogu maksustatav sissetulek aasta kohta, millest sõltub sellest arvestatava maksuvaba tulu summa. Sissetuleku suurenedes maksuvaba tulu summa väheneb ehk on oluline teada, kuidas mõjutavad maksuvaba tulu suurust töötasu, pension, toetused ja teised tulud. Maksuvaba tulu suuruse sõltuvust kogutulust väljendab Joonis 1. Maksuvaba tulu arvesse võtmist on võimalik aasta kestel kontrollida Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas www.emta.ee „Minu sissetulekud"  lehelt.

Maksuvaba tulu arvutatakse järgmiselt:

  • aastatuluga kuni 14 400 eurot on maksuvaba tulu 6000 eurot aastas,
  • aastatulu kasvades 14 400 eurolt 25 200 euroni väheneb maksuvaba tulu vastavalt valemile 6000 – 6000 ÷ 10 800 × (tulu summa – 14 400),
  • aastatuluga üle 25 200 euro on maksuvaba tulu 0.

Maksuvaba tulu rakendamiseks on vajalik tööandjale esitada vastavasisuline avaldus. Arvestama peab, et maksuvaba tulu saab rakendada inimese avalduse alusel ainult üks tööandja/tulumaksu kinnipidaja. Töötajal, kes töötab mitmes töökohas, tuleb kindlasti arvestada, et tal on õigus maksuvaba tulu rakendada ainult ühes töökohas. Lubatud piirist rohkem kasutatud maksuvabalt tulult on vaja füüsilise isiku tuludeklaratsiooni alusel tasuda täiendav tulumaks.

Maksuvaba tulu arvestamise avaldus on vajalik tööandjale/tulumaksu kinnipidajale esitada allkirjastatult. Maksuvaba tulu arvestamise avalduse vorm võib tööandjal juba olemas olla, seega tasub seda esmalt tööandjalt küsida. Avalduse puudumisel on vajalik avaldus koostada, kuhu märkida ettevõtte rekvisiidid, taotleja ees- ja perekonnanimi, isikukood, kuupäev, alates mis kuupäevast maksuvaba tulu arvestada ning maksuvaba tulu arvestamise määr (maksimaalne määr või konkreetne summa). Avaldus tuleb täita ja esitada tööandjale ka maksuvaba tulu mittearvestamise kohta.

Maksuvaba tulu, selle arvestamise ning näidetega tutvumiseks külasta Maksu- ja Tolliameti lehe www.emta.ee sektsiooni „Maksuvaba tulu arvestamine“.

Foto: Maitree Rimthong


Värsked uudised Sinu postkastis!

Hoiame Sind Arveteenus.ee oluliste uudistega alati kursis.

Teised meist

Minu lemmik osa teie teenusest on kalkulaator, see on mugav ja ka õpetlik tööriist selle osas, kuhu lähevad maksud. Algaja ei pruugi üldse täpselt aru saada, kuhu ja miks osa tema teenitud rahast läheb. Töötasu saabub ka kiirelt, mis on väga meeldiv.
Helen Rectangles Helen  
Kasutasin Arveteenuse lehte eksperdi konsultatsiooni arveldamiseks ja kõik sujus ladusalt. Arve tuli meili peale, maksin selle ära ja firma ei pidanud rohkem töö tegijaga seoses ühtegi dokumenti tegema. Lisaväärtust pakkuv teenus.
Hannes Rectangles Hannes Hannobalt OÜ (torutööd)
Väga huvitav teenus mille kasutamine alguses tundus ebaloomulik, et eraisikuna saan oma teenuse eest arve teha ettevõttele. Telliti puhastusteenuseid mida tegin peale oma põhitööd. Töö Tellija ise soovitas meil kasutada arveteenust, et tema saaks kuludokumendi firmale ning suunas kasutama arveteenust. Arve koostamine oli lihtne aga kalkulaatorisse õige hinna sisestamine vajas natuke aega. Raha kanti minu kontole järgmisel päeval. Kindlasti kasutan teenust veel.
Andres Kuusk Rectangles Andres Kuusk andres.kuuk@gmail.com
Arveteenust kasutasin, et proovida teenuse kiirust ja kvaliteeti. Teostasin eraisikuna sadulsepa töid ettevõttele, kes soovis kuluarvet. Raha liikus väga kiiresti, kuna tellija kellele teenust osutasin tasus samal päeval arve Arveteenus.ee kontole. Teenuse teeb läbipaistvaks selge ülevaade, kuhu ja kellele mis tasud makstakse. Ideaalne teenus lisatööde tegemiseks või põhitöö tegemiseks, kus arveldamine selge. Meie töötajad soovivad tihti teha ületunde ja teenida palga lisa. Smartservice OÜ siseselt kaalume kasutada tükitööde eest arveldamist ja ületundide maksmisel antud lahendust.
Martin Kaadu Rectangles Martin Kaadu martin@smartservice.ee
Olen põhi kohaga tööl Technopolis Ülemiste. Oskan erinevaid puusepa, aia ja tänavakivi paigalduse töid mida olen oma aias alati ise teinud. Eelmine nädal palus abi naabrimees, aitasin naabrimehel paigaldada tänavakivid maja ette kuhu on ka tema ettevõte registreeritud töökohana. Seega tahtis mulle tasu maksta ülekandega ettevõtte arvelt ning otsustasime kasutada arveteenuse lahendust. Mina väga rahul, sain aitamise eest raha ja naabrimehel kivid pandud ja temal olemas kuluarve tehtud tööde eest ettevõttele nii et kõik maksud makstud. Arve esitamisel pidi natuke jälgima summasid mida arvele sisestada, et minu teenitud tasu oleks täpne. Vormistamine võttis aega 5 minutit. Super lahendus!
Raivo Terve Rectangles Raivo Terve raivoterve@hotmail.com

Esita arve

Meie kaudu saad esitada tellijale päris arve. Aus töö väärib ausat tasu - pole tähtis, kas oled vabakutseline, kergettevõtja või tööampsaja.

Esita arve

Töö tellijale

Arveteenus.ee pakub lihtsat lahendust tööampsu tegijale tasu maksmiseks. Kui töö tegija esitab Arveteenus.ee kaudu arve, tasub teie ettevõte töö eest ühe maksega.

Loe lähemalt