Allpool selgitame, mille poolest erinevad tavakeeles nii sarnaselt kõlavad tööleping ja töövõtuleping. Vabakutselisena töid tehes on valdav osa kokkuleppeid töövõtu tunnustega ja seepärast on hea teada, mida tööd kokku leppides silmas pidada ja kuidas erimeelsuse korral käituda.
Töölepingu ja töövõtulepingu suurimateks erinevusteks on nii töövõtulepingu korral konkreetse töötaja-tööandja alluvussuhte puudumine (fikseeritud töökoht, aeg, vahendid) kui ka töölepinguseadusest tulenevate õiguste puudumine miinimumtasule, tasulisele puhkusele ja ravikindlustusele. Teisalt annab töövõtuleping töövõtjale vabaduse määrata endale sobiv töö tegemise viis ja aeg – oluline on kokkulepitud tulemuse saavutamine vastavalt varem määratud tähtajale. Sõltumata lepingu tüübist, on siiski vajalik töötamine registreerida Töötajate registris.
Töövõtulepinguga kohustub töövõtja valmistama või muutma asja või saavutama teenuse osutamisega muu kokkulepitud tulemuse, tellija kohustub maksma selle eest tasu. Eelnevast tulenevalt on oluline, et töövõtuleping sõlmitakse töövõtja ja tellija jaoks selgesõnaliselt ning korrektselt. Kirjalik leping annab mõlemale osapoolele kindluse, et töö tulemuste ja vastava töö eest makstava tasu osas on leitud ühine arusaam. Samuti ei ole kirjaliku lepingu sõlmimise järgselt vajalik määratud tingimusi meeles pidada – alati saab lepingu alusel need meelde tuletada. Eriti on see oluline pikemaajaliste projektide puhul, kus töö tegemine võib aega võtta nädalaid või isegi kuid.
Töövõtulepingu sõlmimisel on vajalik leppida kokku eelkõige järgmised punktid: tehtav töö, töö tähtaeg ja määratud tasu. Tehtava töö kirjeldamisel on oluline eelkõige soovitud tulemuse määratlemine – nt 10 tordi valmistamine või auto x remont selle korralise tehnilise kontrolli läbimiseni. Mida täpsem on tehtava töö kirjeldus, seda arusaadavam on töövõtjal tellijale sobiva töö teostamine, tellijal on aga kindlus, et töö vastab tema soovidele.
Lepingutingimustele mittevastava töö korral võib tellija anda võimaluse töö parandamiseks või uue töö tegemiseks. Lisaks on vajalik määrata töö tähtaeg. Töövõtulepingud on enamasti tähtajalised, kus töö tähtajaks on kokku lepitud konkreetne kuupäev (vajadusel ka kellaaeg). Töö tähtaeg peaks olema kokku lepitud realistlikult nii, et töövõtjale jääks piisavalt aega töö tegemiseks.
Määratud tasu töö eest kuulub tasumisele pärast töö üleandmist. Vastavast tasust kuuluvad kinni pidamisele sotsiaalmaks, füüsilise isiku tulumaks (võimalik kasutada maksuvaba tulu töövõtja kogutuludest kuni 500 eurot kuus), kohustusliku kogumispensioni makse (töövõtja pensioni II sambaga liitumise korral) ning töötuskindlustusmakse(d). Osapooltele sobivat töötasu on võimalik arvutada kasutades Arveteenus.ee palgakalkulaatorit arveteenus.ee
Oluline on märkida, et ravikindlustus tekib töövõtulepingu alusel töö tegijale juhul, kui töötasult on registreeritud kuu kohta sotsiaalmaksu miinimummäär. Töötasu maksude ja nende määradega on võimalik tutvuda Eesti Maksu- ja Tolliameti kodulehel emta.ee
Arveteenus.ee lehel oma konto all on võimalik näha ja kasutada juba ettevalmistatud töövõtulepingut, mida on võimalik muuta ja täiendada vastavalt igale uuele töötamisele. Samuti toimub meie poolt töövõtja registreerimine Töötajate registrisse töötasu väljamakse kuupäevaga ning töötasult seadusejärgsete maksude tasumine. Tellija jaoks tähendab see ühe arve tasumist ning töövõtja jaoks muretut töötamist ning töötasu laekumist, teades, et seadusest tulenevad kohustused on juba täidetud.
Foto: Andrea Piacquadio
Meie kaudu saad esitada tellijale päris arve. Aus töö väärib ausat tasu - pole tähtis, kas oled vabakutseline, kergettevõtja või tööampsaja.
Esita arveArveteenus.ee pakub lihtsat lahendust tööampsu tegijale tasu maksmiseks. Kui töö tegija esitab Arveteenus.ee kaudu arve, tasub teie ettevõte töö eest ühe maksega.
Loe lähemalt