Mis on käibemaks?

Käibemaks on riiklikult kehtestatud maks, millega maksustatakse ettevõtluse käigus müüdavaid kaupu ja teenuseid, kolmandatest riikidest imporditud ja Euroopa Liidu riikidest soetatud kaupu.

Käibemaksu valdkonda reguleerib käibemaksuseadus (KMS). KMSist on leitav käibe olemus, käibe toimumise aeg ja käibemaksu arvutamise aluseks oleva maksustatava väärtuse arvestamise põhimõtted. Käibemaksumäär on Eestis 20% kauba või teenuse maksustatavast väärtusest. Mõnedel juhtudel rakendatakse ka 9%  ja 0% määra. Mitmete sotsiaalse suunitlusega kaupade ja teenuste käive on maksuvaba. Käibemaksumäärade kohta saab rohkem lugeda siit.

Käibemaksu nimetatakse ka lisandunud väärtuse maksuks. Käibemaksukohuslasest ettevõte või FIE peab müügihindadele lisama käibemaksu, kuid teisalt saab ta ostetud kaupadelt ja teenustelt käibemaksu tagasi küsida. Käibemaksukohuslane peab esitama iga kuu 20. kuupäevaks KMD deklaratsiooni Maksu- ja Tolliametile (EMTAle), kajastamaks eelmise kuu müüki ehk käivet, müügikäibemaksu ning ostuarvetelt tasutud käibemaksu. Tasumisele või tagastamisele kuuluva käibemaksu arvutab programm ise.

Näide: Ettevõte ostis kaupa 100 € + 20% km (mis on 20€) = 120 €. Seejärel müüs ettevõte sama kauba enda klientidele 300 € + 20% km (mis on 60 €) = 360 € EMTAle tuleb antud tehingute puhul maksta kliendilt saadud käibemaksu ja ettevõtja enda poolt tasutud käibemaksu vahe 60-20=40 €.

Käibemaksukohustus tekib juriidilistel isikutel (ehk ettevõtjatel ja FIEdel), kelle käive ületab 40 000 eurot aastas alates aasta algusest. Avaldus käibemaksukohuslasena registreerimiseks tuleb esitada kolme tööpäeva jooksul alates päevast, mil ületus 40 000 euro käibe piir.Käibemaksukohuslaseks võib registreerida ka vabatahtlikult, enne vastava käibe täitumist.

Tasub tähele panna, et käibemaksukohustuslaseks ei ole kasulik registreerida enne kohustuse tekkimist, kui kulud on madalad või klientideks on eraisikud, mil juhul käibemaksu tagasi küsida ei saa. Samuti tähendab käibemaksukohustuslaseks registreerimine seda, et igakuiselt on vajalik käibemaksuarvestuse pidamine ja KMD esitamine.

Lisainformatsiooni käibemaksu kohta on leitav Maksu- ja Tolliameti veebilehel „Käibemaks“.


Värsked uudised Sinu postkastis!

Hoiame Sind Arveteenus.ee oluliste uudistega alati kursis.

Teised meist

Minu lemmik osa teie teenusest on kalkulaator, see on mugav ja ka õpetlik tööriist selle osas, kuhu lähevad maksud. Algaja ei pruugi üldse täpselt aru saada, kuhu ja miks osa tema teenitud rahast läheb. Töötasu saabub ka kiirelt, mis on väga meeldiv.
Helen Rectangles Helen  
Kasutasin Arveteenuse lehte eksperdi konsultatsiooni arveldamiseks ja kõik sujus ladusalt. Arve tuli meili peale, maksin selle ära ja firma ei pidanud rohkem töö tegijaga seoses ühtegi dokumenti tegema. Lisaväärtust pakkuv teenus.
Hannes Rectangles Hannes Hannobalt OÜ (torutööd)
Väga huvitav teenus mille kasutamine alguses tundus ebaloomulik, et eraisikuna saan oma teenuse eest arve teha ettevõttele. Telliti puhastusteenuseid mida tegin peale oma põhitööd. Töö Tellija ise soovitas meil kasutada arveteenust, et tema saaks kuludokumendi firmale ning suunas kasutama arveteenust. Arve koostamine oli lihtne aga kalkulaatorisse õige hinna sisestamine vajas natuke aega. Raha kanti minu kontole järgmisel päeval. Kindlasti kasutan teenust veel.
Andres Kuusk Rectangles Andres Kuusk andres.kuuk@gmail.com
Arveteenust kasutasin, et proovida teenuse kiirust ja kvaliteeti. Teostasin eraisikuna sadulsepa töid ettevõttele, kes soovis kuluarvet. Raha liikus väga kiiresti, kuna tellija kellele teenust osutasin tasus samal päeval arve Arveteenus.ee kontole. Teenuse teeb läbipaistvaks selge ülevaade, kuhu ja kellele mis tasud makstakse. Ideaalne teenus lisatööde tegemiseks või põhitöö tegemiseks, kus arveldamine selge. Meie töötajad soovivad tihti teha ületunde ja teenida palga lisa. Smartservice OÜ siseselt kaalume kasutada tükitööde eest arveldamist ja ületundide maksmisel antud lahendust.
Martin Kaadu Rectangles Martin Kaadu martin@smartservice.ee
Olen põhi kohaga tööl Technopolis Ülemiste. Oskan erinevaid puusepa, aia ja tänavakivi paigalduse töid mida olen oma aias alati ise teinud. Eelmine nädal palus abi naabrimees, aitasin naabrimehel paigaldada tänavakivid maja ette kuhu on ka tema ettevõte registreeritud töökohana. Seega tahtis mulle tasu maksta ülekandega ettevõtte arvelt ning otsustasime kasutada arveteenuse lahendust. Mina väga rahul, sain aitamise eest raha ja naabrimehel kivid pandud ja temal olemas kuluarve tehtud tööde eest ettevõttele nii et kõik maksud makstud. Arve esitamisel pidi natuke jälgima summasid mida arvele sisestada, et minu teenitud tasu oleks täpne. Vormistamine võttis aega 5 minutit. Super lahendus!
Raivo Terve Rectangles Raivo Terve raivoterve@hotmail.com

Esita arve

Meie kaudu saad esitada tellijale päris arve. Aus töö väärib ausat tasu - pole tähtis, kas oled vabakutseline, kergettevõtja või tööampsaja.

Esita arve

Töö tellijale

Arveteenus.ee pakub lihtsat lahendust tööampsu tegijale tasu maksmiseks. Kui töö tegija esitab Arveteenus.ee kaudu arve, tasub teie ettevõte töö eest ühe maksega.

Loe lähemalt