Väljend tööamps võeti algselt kasutusele Töötukassa poolt ja see tähistas töötuna arveloleku ajal ajutist töötamist kuni põhitöö leidmiseni. Tänaseks on tööampsu mõiste levinud laiemalt kõnekeelde ja selle all mõistetakse igasugust lühiajalist töötamist sõltumata töötuna arvel olemisest. Laialt on levinud tööampsudena tööde tegemine justnimelt vabakutselisena või kergettevõtjana raha teenimisel.
Ametliku keelekasutuse juurde tagasi tulles - alates 1. septembrist 2020 jõustusid tööturuteenuste ja -toetuste seaduse muudatused, mille kohaselt võib töötuna arveloleku ajal isik ajutiselt töötada kuni 8 päeva kalendrikuus, kuid kõige rohkem 12 kalendrikuul 24-kuulise ajavahemiku jooksul. Ajutist tööd võib teha üksikute päevadena või korraga kuni 8 päeva. Ajutise töötamise eest makstav tasu ühes kalendrikuus kokku ja iga ühekordse töötamise eest ei tohi ületada 40% käesoleva kalendriaasta kuu töötasu alammäärast. 2022. aasta töötasu alammäär (654 eurot) arvesse võttes saab makstav tasu olla seega kuni 261,60 eurot.
Kui tavaliselt tööle asumisel töötuna arvelolek lõpetatakse, siis ajutise töötamise puhul arvelolek ei lõpe ja isik võib samal ajal saada töötutoetust või töötuskindlustushüvitist. Ajutise töötamise tasu ei arvata töötutoetuse maksmisel sissetuleku hulka. Samuti ei teki ajutise töötamise eest töötuskindlustusstaaži. Tasub aga rõhutada, et kui inimene avab lühiajaliselt ettevõtluskonto või saab juhatuse liikme tasu, siis tegemist ei ole ajutise töötamisega ning inimese töötuna arvelolek lõpeb. Ka töötuna registreeritud FIE, kelle ettevõtte tegevus on peatatud või hooajaline tegevus lõppenud, arvelolek lõpetatakse, kui ta soovib kas või lühiajaliselt jätkata ettevõtlusega. Töötuna arveloleku ja tööampsude osas leiab lisainformatsiooni Eesti Töötukassa kodulehelt www.tootukassa.ee.
Tööampsude tegemise puhul sõlmitakse töötajaga töötamise leping tavapärasel viisil rakendades vastavalt töö iseloomusel töölepingut või võlaõiguslikku lepingut (töövõtuleping ja käsundusleping). Samuti on vajalik töö tegija vormistamine Töötamise registris, tööjõumaksude (sotsiaalmaks, töötuskindlustusmaksed, kinnipeetud tulumaks ja kohustusliku kogumispensioni makse) maksudeklaratsioonil deklareerimine ja tasumine. Arveteenus.ee platvormi kaudu töötamisel peab töö tegija arvestama oma töötuna (mitte) registreeritust – töövõtja registreeritakse töötamise registris üheks päevaks tasu saamise kuupäeva seisuga.
Tööampsuks ei loeta tööd, mille tingimused – kestvus või tasu suurus - ületavad eelnevalt välja toodud piire. Kui inimene ei ole töötuna arvel, võib ta teha lühiajalisi töid sõltumata Töötukassa ülalnimetatud tingimustest, sest tegemist on hea lisatulu teenimise viisiga näiteks põhitöö kõrvalt. Arvukate pakkumistega võimalike lühiajaliste tööde kohta saab tutvuda Arveteenus.ee kodulehel värskete Töökuulutused sektsioonis arveteenus.ee
Foto: Andrea Piacquadio
Meie kaudu saad esitada tellijale päris arve. Aus töö väärib ausat tasu - pole tähtis, kas oled vabakutseline, kergettevõtja või tööampsaja.
Esita arveArveteenus.ee pakub lihtsat lahendust tööampsu tegijale tasu maksmiseks. Kui töö tegija esitab Arveteenus.ee kaudu arve, tasub teie ettevõte töö eest ühe maksega.
Loe lähemalt